unicefSzkoła Podstawowa nr 3 w Pcimiu bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki będą przygotowywać szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się ich wystawa. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

W akcji udział bierze cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Chcemy w ten sposób pokazać, że los dzieci, czyli tych najbardziej bezbronnych, nie jest nam obojętny.

Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci. Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

Koordynator akcji Bernadetta Wawok

daj pluszaka

„Nieważne ile czynimy,
 lecz ile miłości wkładamy w czynienie tego.
Nieważne ile dajemy,
lecz jak wiele miłości wkładamy w dawanie”
 Matka Teresa z Kalkuty

DZIĘKUJEMY!!!

W dniu wczorajszym, tj. 23 stycznia 2018 roku, miał miejsce finał naszej akcji na rzecz Unicef po hasłem „Spraw, aby dzieci w Syrii przetrwały zimę!” Z waszych datków i waszych dobrych serc uzbierana została kwota: 1.217,81zł !!! Bardzo cieszymy się z tego, że jesteście otwarci na potrzebujących zwłaszcza na los dzieci skrzywdzonych przez wojnę. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, pracownikom naszej szkoły, ale przede wszystkim kochanym Babciom i Dziadkom, za wsparcie naszej akcji.

Członkowie SKC wraz z opiekunką B. Wawok

unicefZima każdemu z nas kojarzy się przeważnie z pięknym obrazkiem białego puchu, świątecznych dekoracji czy zabaw na lodowisku. Niestety są zakątki świata, gdzie zbliżająca się zima jest zagrożeniem. Tak jest w Syrii – kraju, w  którym od kilku lat trwa wojna. Spowodowała ona ogrom zniszczeń, zmusiła miliony mieszkańców do uchodźctwa, a tym, którzy pozostali odebrała wszystko co mieli. Zbliżająca się zima potęguje niepewność mieszkańców Syrii o ich los. Gwałtowny spadek temperatury może być zabójczy dla dzieci
i ich rodzin, którzy pozbawieni dachu nad głową, schronili się w prowizorycznych mieszkaniach i obozach dla uchodźców. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc, jednak potrzeby wciąż rosną, a końca wojny nie widać.