Nasza szkoła wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

20 listopada uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. W szkole pojawiły się hasła przypominające o prawach dzieci. W ramach lekcji wychowawczych uczniowie zostali zapoznani ze zjawiskami łamania i nieprzestrzegania praw dzieci na świecie. Chcieliśmy pokazać solidarność z tymi, którzy są najbardziej bezbronni – z dziećmi świata. Przez ten prosty gest wyraziliśmy solidarność i wsparcie dzieciom z obszarów gdzie toczy się wojna, dzieciom zmuszanym do pracy, dzieciom głodnym, bezdomnym, dzieciom opuszczonym, którym odebrano dzieciństwo. Nie chcieliśmy pozostać obojętni na ich los. Dla każdego dziecka dzieciństwo!

Bernadetta Wawok

unicefSzkoła Podstawowa nr 3 w Pcimiu bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki będą przygotowywać szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się ich wystawa. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

W akcji udział bierze cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Chcemy w ten sposób pokazać, że los dzieci, czyli tych najbardziej bezbronnych, nie jest nam obojętny.

Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci. Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

Koordynator akcji Bernadetta Wawok

daj pluszaka

„Nieważne ile czynimy,
 lecz ile miłości wkładamy w czynienie tego.
Nieważne ile dajemy,
lecz jak wiele miłości wkładamy w dawanie”
 Matka Teresa z Kalkuty

DZIĘKUJEMY!!!

W dniu wczorajszym, tj. 23 stycznia 2018 roku, miał miejsce finał naszej akcji na rzecz Unicef po hasłem „Spraw, aby dzieci w Syrii przetrwały zimę!” Z waszych datków i waszych dobrych serc uzbierana została kwota: 1.217,81zł !!! Bardzo cieszymy się z tego, że jesteście otwarci na potrzebujących zwłaszcza na los dzieci skrzywdzonych przez wojnę. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, pracownikom naszej szkoły, ale przede wszystkim kochanym Babciom i Dziadkom, za wsparcie naszej akcji.

Członkowie SKC wraz z opiekunką B. Wawok