"Europa dla aktywnych, aktywni dla Europy" - projekt dobiegl końca, ale nasze działania związane z tym co nauczyliśmy się na szkoleniach się nie zakończyły. Zdobytego doświadczenia, zawartych znajomości nie zapomnimy. Wspaniałe chwile postanowiliśmy uwiecznić, projektując pamiątkową zakładkę ze zrealizowanych szkoleń. Została ona wydrukowana i rozdana uczniom, rodzicom i lokalnej społeczności.

zakładka

W przypadku, gdyby ktoś z Was potrzebował więcej - poniżej link do wersji zakładki do wydruku:

zakładka do wydruku

W październiku bieżącego roku dwie nauczycielki naszej szkoły uczestniczyły w dwudniowym seminarium Tool for School: Pokolenia Y, Z, pokolenie Google, a praca nauczyciela i pełnione przez niego role. Organizatorem szkolenia byłaFundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+.

W ciągu dwóch dni nauczyciele uczestniczyli w wielu spotkaniach, warsztatach, dyskusjach. W wyniku tych zajęć jeszcze bardziejzostali umocnieni w przekonaniu, że rola współczesnego nauczyciela nie ogranicza się do nauczania przedmiotu. Pełni on często rolę psychologa, animatora, doradcy zawodowego oraz mediatora. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, prowadzący w praktyczny sposób udzielali uczestnikom profesjonalnego wsparcia, starali się dać narzędzia, wskazówki, zaproponować rozwiązania w takich dziedzinach jak gamifikacja, robotyka i w odniesieniu do problemu zw. z odmową chodzenia do szkoły, współpracy z rodzicami uczniów, a także przedstawić możliwości jakie dają szkołom programy Erasmus+ Młodzież oraz Europejski Korpus Solidarności.

Relacja fotograficzna: https://photos.google.com/album/AF1QipPY8ezeTyAqmJSw0Eyxqndr_WmRsdL2-fYX5V-_

M. Cichoń & J. Hobot

Już niemalże tradycją naszej szkoły stały się coroczne obchody Europejskiego Dnia Języków. I tym razem było różnorodnie, kolorowo i wesoło. W uroczystość wraz z wychowawcami włączyli się uczniowie wszystkich klas. W niezwykle ciekawy sposób zostały przedstawione informacje i ciekawostki dotyczące dziesięciu krajów Unii Europejskiej. Mieliśmy więc okazję obejrzeć prezentacje multimedialne, tańce narodowe, wysłuchać piosenek w różnych językach. Uczniowie przebrani za słynne postaci z bajek, filmów, sportowców, polityków a nawet bogów z Mitologii greckiej, ubogacili i urozmaicili naszą uroczystość czyniąc ją radosną, żywą i różnobarwną. Piękne plakaty przygotowane przez każdą z klas ozdobiły dekorację oraz wystrój sali gimnastycznej.

W tegorocznym Europejskim Dniu Języków staraliśmy się pokazać, jak można łączyć nowoczesne technologie informatyczne z nauką i zabawą. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne z użyciem różnych oprogramowań, Internet i rzutnik ułatwił nam wspólne śpiewanie w różnych językach. Na koniec wszyscy mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Wielkiej Brytanii i rozwiązać quiz z użyciem aplikacji Quizziz (w końcu można było bezkarnie skorzystać z telefonu w szkole.

Hasłem przewodnim dzisiejszej uroczystości było motto Johanna Wolfganga von Goethe: „Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”. Pamiętajmy, że nauka języków jest sposobem na lepsze rozumienie siebie i przezwyciężenie różnic kulturowych między narodami. Jeśli połączymy tę naukę     z zabawą, wtedy stanie się ona tylko przyjemnością.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i oryginalne pomysły.

Jolanta Hobot