"Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie."

Stefan Pacek

„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.” Paulo Cohelo

Erasmus+ KA1 

„Europa dla aktywnych, aktywni dla Europy” - szkolenie językowe na Malcie

W dniach 04.08.– 16.08.2019 uczestniczyłyśmy w kursie języka angielskiego „English Language Development for teachers & school Staff” w Alpha School of English w St.Paul’s Bay na Malcie.

Celem szkolenia było rozwijanie praktycznej znajomości języka angielskiego. Program przygotowany przez naszą nauczycielkę -Christine - zakładał posługiwanie się językiem angielskim nie tylko w czasie zajęć szkolnych, ale także podczas wykonywania „pracy domowej”. Codziennie po południu i w  weekend miałyśmy wykorzystywać przekazywane nam przez Christine informacje, samodzielnie planując podróż lokalnym transportem, poznając polecane miejsca, a następnie dyskutując o naszych wrażeniach i przemyśleniach na kolejnych zajęciach – oczywiście w języku angielskim!

Dodatkowe doświadczenia językowe, ale i kulturowe, zdobywałyśmy także w czasie zajęć szkolnych, prowadząc rozmowy o stylu życia w naszych krajach, o systemie szkolnictwa, o doświadczeniach każdego z nas z pozostałymi uczestnikami kursu - w naszych grupach miałyśmy Łotyszki, Włochów, Czeszki, Ukrainkę oraz Japonkę.

Dowiedziałyśmy się wiele o historii, języku, życiu codziennym i współczesnych bolączkach Maltańczyków.

Malta okazała się dla nas miejscem urokliwym, choć pełnym kontrastów. Z jednej strony niesamowite bogactwo historyczno-kulturowe i przyrodnicze, z drugiej – specyficzne podejście do życia, które wielokrotnie nas zaskakiwało.

Doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz wzmocnienie kompetencji osobistych to dla nas najcenniejsze pamiątki przywiezione z maltańskiej przygody z Erasmusem!

Agata Pieron, Anna Dziadkowiec

 DSC 1248 Large