"Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie."

Stefan Pacek

W październiku bieżącego roku dwie nauczycielki naszej szkoły uczestniczyły w dwudniowym seminarium Tool for School: Pokolenia Y, Z, pokolenie Google, a praca nauczyciela i pełnione przez niego role. Organizatorem szkolenia byłaFundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+. 

W ciągu dwóch dni nauczyciele uczestniczyli w wielu spotkaniach, warsztatach, dyskusjach. W wyniku tych zajęć jeszcze bardziejzostali umocnieni w przekonaniu, że rola współczesnego nauczyciela nie ogranicza się do nauczania przedmiotu. Pełni on często rolę psychologa, animatora, doradcy zawodowego oraz mediatora. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, prowadzący w praktyczny sposób udzielali uczestnikom profesjonalnego wsparcia, starali się dać narzędzia, wskazówki, zaproponować rozwiązania w takich dziedzinach jak gamifikacja, robotyka i w odniesieniu do problemu zw. z odmową chodzenia do szkoły, współpracy z rodzicami uczniów, a także przedstawić możliwości jakie dają szkołom programy Erasmus+ Młodzież oraz Europejski Korpus Solidarności.

Relacja fotograficzna: https://photos.google.com/album/AF1QipPY8ezeTyAqmJSw0Eyxqndr_WmRsdL2-fYX5V-_

M. Cichoń & J. Hobot

„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.” Paulo Cohelo

Erasmus+ KA1 

„Europa dla aktywnych, aktywni dla Europy” - szkolenie językowe na Malcie

W dniach 04.08.– 16.08.2019 uczestniczyłyśmy w kursie języka angielskiego „English Language Development for teachers & school Staff” w Alpha School of English w St.Paul’s Bay na Malcie.

Celem szkolenia było rozwijanie praktycznej znajomości języka angielskiego. Program przygotowany przez naszą nauczycielkę -Christine - zakładał posługiwanie się językiem angielskim nie tylko w czasie zajęć szkolnych, ale także podczas wykonywania „pracy domowej”. Codziennie po południu i w  weekend miałyśmy wykorzystywać przekazywane nam przez Christine informacje, samodzielnie planując podróż lokalnym transportem, poznając polecane miejsca, a następnie dyskutując o naszych wrażeniach i przemyśleniach na kolejnych zajęciach – oczywiście w języku angielskim!

Dodatkowe doświadczenia językowe, ale i kulturowe, zdobywałyśmy także w czasie zajęć szkolnych, prowadząc rozmowy o stylu życia w naszych krajach, o systemie szkolnictwa, o doświadczeniach każdego z nas z pozostałymi uczestnikami kursu - w naszych grupach miałyśmy Łotyszki, Włochów, Czeszki, Ukrainkę oraz Japonkę.

Dowiedziałyśmy się wiele o historii, języku, życiu codziennym i współczesnych bolączkach Maltańczyków.

Malta okazała się dla nas miejscem urokliwym, choć pełnym kontrastów. Z jednej strony niesamowite bogactwo historyczno-kulturowe i przyrodnicze, z drugiej – specyficzne podejście do życia, które wielokrotnie nas zaskakiwało.

Doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz wzmocnienie kompetencji osobistych to dla nas najcenniejsze pamiątki przywiezione z maltańskiej przygody z Erasmusem!

Agata Pieron, Anna Dziadkowiec

 DSC 1248 Large

W dniach 18.10.2018 - 28.10 2018 r. dwie nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 3 w Pcimiu przebywają na szkoleniu "The use of ICT and creative activities to prevent early school leaving' w Turcji gdzie doskonalą umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii oraz metod aktywizowania uczniów.  Podczas pobytu poznają zakątki Stambułu, kulturęTurcji, kształtują umiejętności językowe (j. angielski). W dniu 24.10. odbyła się wizyta w jednej z tureckich szkół średnich, odczas której zapoznano się z systemem edukacji, prowadzono rozmowy z uczniami i nauczycielami tamtejszej szkoły oraz zobaczono prowadzoną lekcję angielskiego.

Krótką relację z wyjazdu zobaczycie w filmiku: https://youtu.be/biex61Z6NZI

Pozdrowienia z Turcji:)

Wkrótce kolejna relacja:)

M. Cichoń, J. Hobot

W sierpniu 2019 r. brałyśmy udzial w szkoleniu "New Teaching Methodologies to Motivate Creativity and Innovation in The Classroom" w Turcji w raach projektu "Europa dla aktywnych, aktywni dla Europy". Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+, Akcja 101, Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej. 

W czasie spędzonym w Stambule odkrywłyśmy nieznane, piękne zakątki tego miasta i okolic. Miałyśmy możliwość wymiany doświadczeń, poznania nowych ludzi, wzbogacenia się o nowe pomysły. Poznałysmy nowe, niekonwencjonalne metody nauczania przy użyciu najnowszych technologii i aplikacji TIK, a wszystko na miarę nauczyciela 21 wieku. Zacieśniłyśmy współpracę z organizacją przyjmującą i mamy zamiar w przyszłości ją kontynuować. 

Pniżej krótka relacja z wizyty w Turcji:

https://youtu.be/m_oIl-qicNE

M. Cichoń & J. Hobot

Kolejne dni szkolenia w Turcji za nami.... I chociaż miałyśmy bardzo pracowity tydzień to jesteśmy zadowolone z efektów. Tak jak pisałyśmy wcześniej, przesyłamy Wam kolejną relację z naszego pobytu https://www.youtube.com/watch?v=FQFBDJ7K0k0 , a wraz z nią gorące pozdrowienia :).

M.Cichoń & J. Hobot