"Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie."

Stefan Pacek

 

Już niemalże tradycją naszej szkoły stały się coroczne obchody Europejskiego Dnia Języków. I tym razem było różnorodnie, kolorowo i wesoło. W uroczystość wraz z wychowawcami włączyli się uczniowie wszystkich klas. W niezwykle ciekawy sposób zostały przedstawione informacje i ciekawostki dotyczące dziesięciu krajów Unii Europejskiej. Mieliśmy więc okazję obejrzeć prezentacje multimedialne, tańce narodowe, wysłuchać piosenek w różnych językach. Uczniowie przebrani za słynne postaci z bajek, filmów, sportowców, polityków a nawet bogów z Mitologii greckiej, ubogacili i urozmaicili naszą uroczystość czyniąc ją radosną, żywą i różnobarwną. Piękne plakaty przygotowane przez każdą z klas ozdobiły dekorację oraz wystrój sali gimnastycznej.                                       

W tegorocznym Europejskim Dniu Języków staraliśmy się pokazać, jak można łączyć nowoczesne technologie informatyczne z nauką i zabawą. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne z użyciem różnych oprogramowań, Internet i rzutnik ułatwił nam wspólne śpiewanie w różnych językach. Na koniec wszyscy mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Wielkiej Brytanii i rozwiązać quiz z użyciem aplikacji Quizziz (w końcu można było bezkarnie skorzystać z telefonu w szkole.  

Hasłem przewodnim dzisiejszej uroczystości było motto Johanna Wolfganga von Goethe: „Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”. Pamiętajmy, że nauka języków jest sposobem na lepsze rozumienie siebie i przezwyciężenie różnic kulturowych między narodami. Jeśli połączymy tę naukę     z zabawą, wtedy stanie się ona tylko przyjemnością.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i oryginalne pomysły.

Jolanta Hobot