Najlepszym lekarstwem,
którego nie sposób przedawkować to...
życzliwość dla drugiego człowieka.

TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

w naszej szkole

18- 22 listopada 2019 roku.

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas  z nawiązką!

Podsumujmy co się działo w naszej szkole w tym tygodniu:

PONIEDZIAŁEK- 18.11.2019r.

• OTWARCIE TYGODNIA ŻYCZLIWOŚCI- na drzwiach każdej klasy umieszczone zostały emotki i napisy związane ze świętem,  a w klasach ogłoszono program tygodnia i umieszczono informacje na gazetkach.
  • POCZTA ŻYCZLIWYCH POZDROWIEŃ: uruchomiona została skrzynka, do której uczniowie mogli wrzucać zaadresowane koperty z życzeniami/ pozdrowieniami dla wybranej osoby.
  • NAJMILSZY/ NAJMILSZA- w każdej klasie przeprowadzono plebiscyt na najbardziej życzliwą uczennicę i najbardziej życzliwego ucznia.
  • SCHODY ŻYCZLIWOŚCI- nalepiono hasła motywujące do stawania się życzliwym i kulturalnym.
  • ŻYCZLIWY CZYLI JAKI- przygotowano gazetkę na temat życzliwości.

WTOREK- 19.11.2019r.

• FOTOBUDKA- każdy uczeń mógł zrobić sobie zdjęcie sam lub z przyjacielem/ przyjaciółką, kolegą lub koleżanką, korzystając   z przygotowanych gadżetów.

ŚRODA- 20.11.2019r.

• ŻYCZLIWIE JAK W BAJCE- czyli chętni uczniowie kolorowali  postacie              z bajek.
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA- był to dzień koloru niebieskiego i poruszenie ważnego tematu tolerancji i praw dziecka.

MIĘDZYNARODOWY   DZIEŃ   PRAW   DZIECKA  -  20 listopada

Nasza szkoła wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia                           w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie                   o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka,                 w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

20 listopada uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. W szkole pojawiły się hasła przypominające o prawach dzieci. W ramach lekcji wychowawczych uczniowie zostali zapoznani ze zjawiskami łamania i nieprzestrzegania praw dzieci na świecie. Chcieliśmy pokazać solidarność z tymi, którzy są najbardziej bezbronni – z dziećmi świata. Przez ten prosty gest wyraziliśmy solidarność i wsparcie dzieciom z obszarów gdzie toczy się wojna, dzieciom zmuszanym do pracy, dzieciom głodnym, bezdomnym, dzieciom opuszczonym, którym odebrano dzieciństwo. Nie chcieliśmy pozostać obojętni na ich los. Dla każdego dziecka dzieciństwo!

CZWARTEK- 21.11.2019r.

• DAJ UŚMIECH- przed lekcjami uczniowie otrzymali emotkę - uśmiechniętą buźkę, którą nosili cały dzień.
  • NAJMILSZY/ NAJMILSZA- ogłoszony został wynik plebiscytu, a uczniowie otrzymali dyplomy.
  • DOBRO POWRACA- obejrzyliśmy krótki filmik.
  • TANIEC BELGIJSKI- wspólne zatańczenie tańca.
  • POMOC KOLEŻEŃSKA- pomoc uczniów klas starszych w odrabianiu  i nadrabianiu materiału  podczas zajęć świetlicowych.

PIĄTEK- 22.11.2019r.

• POCZTA ŻYCZLIWYCH POZDROWIEŃ- rozdanie poczty życzliwości i cukierków z miłym słowem.